• هدر
  • شعار شهردار تهران

 

سید نجم الدین محمدی
مدیرعامل سازمان

 

آنلاین3
بازدید امروز186
بازدید دیروز259
بازدید این ماه693
بازدید کل196551
 نجم الدین محمدی
مدیر عامل سازمان
  • پیوند ها

اشرفی: هماهنگی بین دستگاهی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی ضروری است

تهران در حالی برای اولین بار شاهد حضور یک زن به عنوان شهردار شب بود که سکینه اشرفی، در اولین تجربه حضور زنان به عنوان شهردار شب پایتخت، از مددسرای زنان لویزان بازدید کرد .

به گزارش روابط عمومی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران به نقل از معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، سکینه اشرفی که به تازگی به عنوان معاون شهردار تهران منصوب شده، شب گذشته، در اولین تجربه، به عنوان شهردار شب پایتخت، به همراه فاطمه پهلوانی مدیرکل تشکیلات و بهبود روش‌ها و ایمان زمانی، سرپرست روابط عمومی معاونت برنامه‌ریزی، به سرکشی از شهر، رسیدگی به مشکلات مردم و هماهنگی امور شهر پرداخت تا تهران شب آرام و کم حادثه‌ای را پشت سر بگذارد.
اشرفی، از آغاز شب و درحالی که مردم سرگرم تماشای مسابقه پرسپولیس و السد بودند، به مددسرای زنان لویزان رفت و ساعتی به گفت‌وگو با مددجویان این مرکز پرداخت.
دکتر سیدنجم‌الدین محمدی، مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی تهران، که در این مددسرا حضور داشت، در توضیحاتی به معاون شهردار و شهردار شب پایتخت گفت: شهرداری به لحاظ قانونی، تنها وظیفه جمع‌آوری آسیب‌ها از سطح شهر و تحویل آنها به مراجع قانونی و همچنین تامین فضا و امکانات برای خدمات‌رسانی دستگاه‌های مسئول را دارد و خودش حق مداخله در موضوع آسیب‌های اجتماعی را ندارد.
دکتر محمدی  با بیان اینکه متاسفانه دستگاه‌های مسئول در حوزه آسیب‌های اجتماعی به وظایف خود عمل نمی‌کنند، ادامه داد: برای نمونه در بحث زنان دارای اعتیاد یا کارتن‌خواب یا بی‌سرپناه، همه می‌دانند که بهزیستی متکفل امور این افراد است اما وقتی بهزیستی به وظیفه خود عمل نمی‌کند، شهرداری بر اساس حس ترحم و نوع‌دوستی، در این بحث وارد شده و سامان‌سرای زنان لویزان هم با همین ماموریت به کار خود ادامه می‌دهد اما اگر قانون یا دستگاه قضایی، بخواهد سخت‌گیری کند، حتی می‌توانند بر شهرداری به دلیل تخلف از وظایف قانونی خرده بگیرند.
وی، در ادامه به ضرورت تامین زیرساخت‌ها برای خدمات‌رسانی دستگاه‌های مسئول تاکید کرد و گفت: بر اساس توافق انجام شده، قرار است مراکز بهاران به بهزیستی واگذار شود تا با مسئولیت آنها، کار جذب و بازتوانی معتادان پاک‌شده، پیگیری شود.
سکینه اشرفی، معاون شهردار و شهردار شب پایتخت هم پس از بازدید از این مرکز، گفت: بر اساس برنامه پیشنهادی سوم توسعه شهر تهران، شهرداری باید مرکز هماهنگی دستگاه‌های مختلف در امور مرتبط با شهر از جمله آسیب‌های اجتماعی باشد؛ شهرداری باید تصدی‌گری را در این حوزه‌ها کنار گذاشته و به هماهنگی بپردازد.
اشرفی تاکید کرد: البته دستگاه‌های اجرایی هم باید به وظایف قانونی خود عمل کنند تا امور مربوطه در شهر، به سرعت و دقت پیش برود.
وی، به تجربه حضور خود در سیستان و بلوچستان و فعالیت نهادهای مدنی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی در این استان اشاره کرد و گفت: اگر این احساس در مردم ایجاد شود که شهرداری نسبت به آسیب‌های اجتماعی حساس است و از آسیب‌دیدگان و افراد در معرض آسیب حمایت می‌کند، به طور حتم خیرین، سمن‌ها و گروه‌های مردمی هم بیشتر به یاری مدیریت شهری می‌آیند و با حضور مردم، بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد.
شهردار شب پایتخت که از بخش‌های مختلف سامان‌سرای زنان لویزان بازدید کرده بود، از نزدیک به گفت‌وگو با زنان آسیب‌دیده در بخش‌های مختلف پرداخت؛ بسیاری از زنان حاضر در این مرکز، از عدم رسیدگی قضایی به پرونده‌هایشان یا عدم قبول آنها از سوی بهزیستی با وجود صدور حکم قضایی گلایه داشتند که اشرفی، به مسئولان این مرکز تذکر داد که با فعالیت بیشتر مددکاران، امور این زنان با سرعت بیشتری پیگیری و حل شود.

 

اشرفی: هماهنگی بین دستگاهی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی ضروری استاشرفی: هماهنگی بین دستگاهی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی ضروری استاشرفی: هماهنگی بین دستگاهی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی ضروری استاشرفی: هماهنگی بین دستگاهی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی ضروری استاشرفی: هماهنگی بین دستگاهی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی ضروری استاشرفی: هماهنگی بین دستگاهی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی ضروری استاشرفی: هماهنگی بین دستگاهی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی ضروری است