• هدر
  • شعار شهردار تهران

 

سید نجم الدین محمدی
مدیرعامل سازمان

 

آنلاین3
بازدید امروز186
بازدید دیروز259
بازدید این ماه693
بازدید کل196551
 نجم الدین محمدی
مدیر عامل سازمان
  • پیوند ها

افشانی در مراسم افتتاح «مرکز فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران» اعلام کرد/تلاش مدیریت شهری برای بهبود آسیب های اجتماعی در پایتخت

شهردار تهران بر ضرورت تقویت سازمان های مردم نهاد برای مقابله با آسیب های اجتماعی به ویژه تکدی گری تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران به نقل از شهرنوشت سید محمدعلی افشانی در آیین افتتاح مرکز فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران که با حضور محمدحسین مقیمی استاندار تهران و عیسی فرهادی فرماندار تهران برگزار شد، گفت: امروز روزی به یادماندنی است چراکه اقدام بزرگی توسط شهرداری تهران، استانداری و فرمانداری انجام شده است.
وی ادامه داد: متاسفانه در کشور ما به حجم پروژه ها و اعتبارات هزینه شده نگاه می کنند، اما گاهی یک حرکت اجتماعی کوچک تاثیر بزرگی برجای می گذارد.
شهردار تهران با بیان اینکه یکی موضوعات مهم در راه اندازی مرکز فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران این است که دستگاه های متولی کنار هم نشستند و اقدامی بزرگ را به سرانجام رساندند، گفت: رنج خانواده های آسیب دیده از اعتیاد و فقر بسیار است، ما نمی دانیم فرزند یک معتاد چه سختی هایی را در جامعه تحمل می کند و چگونه اعتیاد پدر خود را از دوستان و همکلاسی ها پنهان می سازد.
افشانی افزود: یا زمانی که انسانی جلوی مردم را در خیابان می گیرد و طلب پول می کند، این انسان تمام حرمت هایش را کنار گذاشته و یک موجود تحقیر شده است. واقعیت این است که نباید به سادگی از کنار این موضوعات گذشت، باید کنکاش کرد و متوجه شد انسانی که باید خلیفه الله باشد تحت چه شرایطی چنین تحقیری را می پذیرد. 
شهردار تهران با بیان اینکه برخی از افراد و مسئولان در این زمینه اقدامی انجام نمی دهند و برای من سوال است که این افراد چگونه با مسائل کنار آمده اند، عنوان کرد: معتقدم مسئولان نباید در برابر این صحنه ها آرامش داشته باشند.
افشانی در ادامه گفت: در موضوع مقابله با آسیب های اجتماعی شهرداری تهران کم ترین مسئولیت را بر عهده دارد، اما تمام تلاش خود را برای مقابله با این پدیده زشت می کند. در ابتدای مسئولیت خود در شهرداری تهران نیز به مسئولان گفتم باید کاری کنیم تا پایان سال دیگر در شهر متکدی نداشته باشیم.
وی تصریح کرد: شهروندان ما باید بدانند کمک به متکدیان کار درستی نیست، درست آن است که سازمان های مردم نهاد فعال شوند و با این آسیب ها مقابله کنند.
شهردار تهران با تاکید بر اینکه نباید منتظر بودجه دولت در این زمینه ماند، گفت: تجربه من در استانداری فارس نشان می دهد اگر این سازمان ها اعتماد مردم را جلب کنند، مردم نوع دوست کشورمان کمک های بسیاری برای حل این معضل خواهند کرد. 
افشانی همچنین بر نقش رسانه ها به ویژه صدا و سیما بر آموزش مردم در این زمینه تاکید و خاطرنشان کرد: صدا و سیما باید زندگی شرافت مندانه را در جامعه رواج دهد تا برخی از افراد به خود اجازه ندهند دست به تکدی گری بزنند. در عین حال مسائلی مانند خشکسالی و فقر موجب تشدید این آسیب ها می شود.
وی در پایان ضمن تقدیر از دست اندارکاران این پروژه از جمله استاندار تهران گفت: مدت های زیادی است که با آقای مقیمی آشنا هستم و با ایشان کار می کنم و متاسفم در آینده بخش دولتی از حضور ایشان محروم می شود.

محمدحسین مقیمی استاندار تهران در آیین افتتاح «مرکز فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران» گفت: طبق برنامه سوم توسعه شهر تهران قرار است حداکثر تا پایان برنامه تمامی آسیب دیدگان اجتماعی اعم از متکدیان و معتادان ساماندهی شوند

مقیمی با بیان اینکه اسلام به ما آموزد که برای کار خیر تلاش کنیم و یکی از کارهای خیر کمک به نیازمندان است، گفت: طبق برنامه سوم توسعه شهر تهران قرار است حداکثر تا پایان برنامه تمامی آسیب دیدگان اجتماعی اعم از متکدیان و معتادان ساماندهی شوند.
وی ادامه داد: البته در این زمینه به نقش سازمان های مردم نهاد توجه ویژه ای شده است و من نیز معتقد هستم باید از این سازمان ها بیشترین بهره و استفاده را برد..
استاندار تهران ضمن تقدیر از مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران و مدیرکل اجتماعی استانداری تهران گفت: تلاش های این افراد در راه اندازی مرکز فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران نشان می دهد که این مدیران در سمت های خود می توانند منشا خیر و برکات زیادی باشند.

عیسی فرهادی ، فرماندار تهران نیز در این مراسم گفت: در حوزه فرهنگی امروز در شهر تهران بیش از 4 هزار مسجد داریم که کمتر مسجدی در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی ورود پیدا کرده است.

فرهادی گفت: در بحث آسیب‌های آشکار همچون معتادین متجاهر، متکدیان و کودکان متکدی و سد معبرها، جمع‌آوری در این مجتمع انجام می‌شود و اصل و اساس مجتمع نیز بر دوش شهرداری و بهزیستی قرار گرفته است به شکلی که در این مرکز غربالگری انجام می‌شود و پس از تقسیم‌بندی، افراد در اختیار دستگاه‌های مربوطه قرار می‌گیرند و روند کار تا پایان دنبال می‌شود.
وی افزود: پس از جمع‌آوری اگر فردی بیمار باشد باید در بیمارستان‌های تهران درمان شود، اگر معتاد باشد باید در کمپ‌ها نگهداری شود و نسبت به بازآفرینی و توانمندسازی وی اقدامات لازم صورت بگیرد. بی‌تردید اگر متکدی نیازمند است باید شناسایی شود و خدمات مورد نیاز توسط دستگاه‌های مربوطه به وی ارائه شود.
فرماندار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع همراهی مسئولان و مطبوعات اشاره کرد و افزود: پیش از این مطبوعات و برخی مسئولان همکاری کمتری در حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی داشتند. در دوره جدید اقدامات در این حوزه در دو بخش فرهنگی و جمع‌آوری روزانه متکدیان و معتادان متجاهر پیگیری خواهد شد.
وی ادامه داد:‌ در حوزه فرهنگی امروز در شهر تهران بیش از 4 هزار مسجد داریم که کمتر مسجدی در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی ورود پیدا کرده است. درخواست می‌کنیم که در مسیر کاهش آسیب‌های اجتماعی و توانمندسازی متکدیان، رسانه‌ها و بخش‌های فرهنگی کشور کمک کنند.
فرهادی تاکید کرد: در حوزه فرهنگی باید طوری عمل کنیم که مردم تهران به این نتیجه برسند که نباید مستقیما به افراد متکدی کمک کنند و در مرحله دوم باید جمع‌آوری به صورت روزانه انجام شود که با این کار و به کارگیری 13 مرکز بهاران و در اختیار قرار گرفتن آن‌ها توسط بهزیستی دیگر بهانه‌ای برای نبود ظرفیت وجود ندارد.
وی ادامه داد: در شب‌ها، در برخی از فصول سال بین 3 تا 5 هزار کارتن خواب در تهران توسط شهرداری تهران پوشش داده می‌شوند. قطعا برای انجام اقدامات موثر در این حوزه نیازمند همکاری و همدلی همه دستگاه‌های مسئول هستیم.
فرماندار تهران بر لزوم همکاری سمن‌ها در حوزه آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و افزود: اگر 100 سمن موجود در حوزه کودکان کار هر یک 10 کودک را تحت پوشش قرار دهند، مشکل ما در این حوزه حل خواهد شد.

ولی الله شجاع پوریان معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: در حوزه آسیب های اجتماعی شهرداری تهران طبق قانون وظیفه جمع‌آوری و تهیه زیرساخت و پشتیبانی را بر عهده دارد اما این نهاد بیش از تکالیف و وظایفی که قانون بر عهده آن گذاشته است، اقدامات مختلفی را در این حوزه انجام داده است.

شجاع پوریان با اشاره به گستره آسیب‌های اجتماعی در دهه‌های اخیر گفت: آسیب‌های اجتماعی به حدی گسترش پیدا کرد که مقام معظم رهبری به این موضوع ورود پیدا کردند و دستور تشکیل شورای اجتماعی را دادند و شخصاً هر 6 ماه در این خصوص گزارش می‌گیرند و نظارت می‌کنند.
وی افزود: گسترش بی‌رویه مهاجرت و حاشیه‌نشینی موجب شد تهران به سرریز آسیب‌های اجتماعی کشور بدل شود و به اندازه کل کلانشهرهای کشور، آسیب دیده اجتماعی را در خود جای دهد.
شجاع پوریان ادامه داد: قانون‌گذار شرح وظایف هر یک از دستگاه‌ها را درخصوص آسیب‌های اجتماعی به روشنی بیان کرده و در حقیقت تقسیم کار ملی صورت گرفته که اگر این امر به خوبی انجام می‌شد، امروز باید شاهد وضعیت متفاوتی می‌بودیم. شهرداری تهران در قانون وظیفه جمع‌آوری و تهیه زیرساخت و پشتیبانی در این حوزه را بر عهده دارد اما این نهاد بیش از تکالیف و وظایفی که قانون بر عهده آن گذاشته است، اقدامات مختلفی را در این حوزه انجام داده است.
وی تاکید کرد: شهرداری تهران به صورت مستقیم بیش از 83 مجموعه و زیرساخت را در حوزه آسیب‌های اجتماعی ایجاد کرده است که از جمله آن می‌توان به 22 مرکز خدمات اجتماعی در سطح 22 منطقه تهران و 3 سامان‌سرا در تهران اشاره کرد.
معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه شهرداری تهران از بودجه عمومی کشور رقمی را دریافت نمی‌کند، افزود: تمامی اقدامات شهرداری تهران در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی با بودجه خود این نهاد انجام شده است. بی‌تردید در این حوزه عملکرد دستگاه‌های مختلف مانند یک زنجیر عمل می‌کند و حتی عملکرد ضعیف یک حلقه زنجیر در کل این مجموعه تاثیر گذار است. انتظار می‌رود با دستور وزیر کشور، استاندار و فرماندار تهران همه دستگاه‌ها با احداث مرکز فوریت‌های اجتماعی وظایف خود را به خوبی انجام دهند.
وی درخصوص احداث مرکز فوریت‌های اجتماعی شهر تهران گفت: این مرکز در 3000 مترمربع و در دو طبقه با 30 بخش مختلف احداث شده است. 100 کارشناس حرفه‌ای در این مرکز فعالیت خواهند کرد و ظرفیت پذیرش 200 مددجو در این مرکز ایجاد شده است. همچنین در این مرکز دستگاه‌هایی همچون کمیته امداد، بهزیستی، ثبت احوال، دادگستری، NGO ها و... نمایندگان تام‌الاختیار آن‌ها در این مرکز حضور پیدا خواهند کرد.

افشانی در مراسم افتتاح «مرکز فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران» اعلام کرد/تلاش مدیریت شهری برای بهبود آسیب های اجتماعی در پایتختافشانی در مراسم افتتاح «مرکز فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران» اعلام کرد/تلاش مدیریت شهری برای بهبود آسیب های اجتماعی در پایتختافشانی در مراسم افتتاح «مرکز فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران» اعلام کرد/تلاش مدیریت شهری برای بهبود آسیب های اجتماعی در پایتختافشانی در مراسم افتتاح «مرکز فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران» اعلام کرد/تلاش مدیریت شهری برای بهبود آسیب های اجتماعی در پایتختافشانی در مراسم افتتاح «مرکز فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران» اعلام کرد/تلاش مدیریت شهری برای بهبود آسیب های اجتماعی در پایتختافشانی در مراسم افتتاح «مرکز فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران» اعلام کرد/تلاش مدیریت شهری برای بهبود آسیب های اجتماعی در پایتختافشانی در مراسم افتتاح «مرکز فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران» اعلام کرد/تلاش مدیریت شهری برای بهبود آسیب های اجتماعی در پایتختافشانی در مراسم افتتاح «مرکز فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران» اعلام کرد/تلاش مدیریت شهری برای بهبود آسیب های اجتماعی در پایتختافشانی در مراسم افتتاح «مرکز فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران» اعلام کرد/تلاش مدیریت شهری برای بهبود آسیب های اجتماعی در پایتختeyr%20hft.jpgافشانی در مراسم افتتاح «مرکز فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران» اعلام کرد/تلاش مدیریت شهری برای بهبود آسیب های اجتماعی در پایتخت