• هدر
  • شعار شهردار تهران
 

 

سید نجم الدین محمدی
مدیرعامل سازمان

 

 
آنلاین2
بازدید امروز8
بازدید دیروز244
بازدید این ماه4031
بازدید کل199808
 
  • پیوند ها

به همت سازمان خدمات اجتماعی شهرداری دوره آموزشی و آشنایی برای قوانین بین المللی کار برگزار شد

نخستین دوره آموزشی "موارد قانونی منع بکارگیری کودکان در کارگاه های تفکیک زباله" با حضور مدیران شهرداری تهران، وزارت کار و رفاه اجتماعی و سازمان مدیریت پسماند و پیمان کاران و فعالان حوزه کودک در سالن اجتماعات سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران، حسن غلامی قائم مقام معاون حمایت های اجتماعی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران یکی از دغدغه های سازمان را حوزه کودکان کار اعلام کرد و گفت: هر مقدار که روی حقوق کودکان کار کنیم موفق خواهیم بود و سازمان خدمات اجتماعی با ایجاد 16 مرکز پرتو، همواره تلاش کرده تا تعداد زیادی از این کودکان را به تحصیل تشویق کند و مهارت های لازم را به آنان بیاموزد.
وی در بخشی از سخنان خود به تعامل و همکاری همه جانبه دستگاه ها اشاره داشت و افزود: موضوع کودکان کار نیازمند یک اجماع واحد و تعامل همه جانبه از سوی دستگاه‌های دولتی و نهادهای اجتماعی و غیردولتی است، تعاملی که می‌تواند ماحصل آن شناسایی کودکان کار، ایجاد مشاغل پایدار برای خانواده‌های آنان، گسترش حیطه نظارت سازمان‌های دولتی نظیر بهزیستی و معرفی کودکان کار به NGOها برای حمایت و پوشش باشد.
لیلا توحیدنیا معاون دفتر امورآسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هدف از برگزاری این دوره آموزشی را آشنایی پیمانکاران با قوانین بین الملل و قانون کشور در خصوص منع بکارگیری کودکان زباله گرد اعلام و تصریح کرد: پرداختن به مقوله کودک که یکی از آسیب‌پذیر‌ترین گروه‌های اجتماعی است، به عنوان یکی از مبانی حقوق بشر واجد اهمیت فراوانی است و در این خصوص قوانین خاصی در حوزه بین الملل و ملی وجود دارد که باید به خوبی به آن مسلط بود.
توحیدنیا در خصوص عدم بکارگیری کودکان کار افزود: کار کودک نه تنها بنیان طبیعی و حقوقی انسانی را پایمال می‌کند بلکه تهدیدی جدی برای آینده اجتماعی و رشد و پیشرفت اقتصادی محسوب می‌شود.
علیرضا شریفی، معاون هماهنگی و ارزیابی امور مناطق سازمان مدیریت پسماند به تشریح قوانین و ضوابط کار پیمانکاران پرداخت و گفت: همه قوانین و ضوابط در خصوص کار کودکان برای پیمان کاران طرف قرارداد با این سازمان به صراحت اعلام شده و  هموطنان در صورت هرگونه مشاهده با چنین مواردی می توانند، سازمان مدیریت پسماند را در جریان قرار دهند تا پیگیری لازم انجام شود.
شریفی با اشاره به اینکه درصورت مشاهده چنین مواردی با متخلفان برخورد قاطع خواهد شد خاطر نشان کرد: جریمه نقدی، گزارش تخلف و فسخ قرارداد از جمله مجازاتی است که برای پیمانکاران خاطی درنظر گرفته شده است.
وی همچنین افزود: تمامی ایستگاه های بازیافت از طریق ناظرین محسوس و نامحسوس سازمان مدیریت پسماند رصد می شود و در صورت مشاهده کودکان زباله گرد آن ایستگاه بازیافت به طور کامل تعطیل خواهد شد.
لیلا مشهدی بازرس اداره کار و رفاه اجتماعی استان تهران به تشریح مفاد و قوانین منع بکارگیری کودکان در کار پرداختگفت : بسیاری از کودکان کار در کارگاه‌هایی مشغول به فعالیت هستند که در معرض دید ما نیستند و هرگز شناسایی نمی‌شوند. این کودکان در معرض آسیب‌های بیشتری قرار دارند. بر اساس ماده ۷۹ قانون کار ایران، کار کودکان زیر ۱۵ سال به طور کلی غیرقانونی است و کسی که این کودکان را به کار بگیرد مجرم محسوب می‌شود. بر اساس ماده ۳۲ پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک نیز هر کاری که به سلامت جسمی و روانی کودک خللی وارد کند عمل ناروایی است و دولت وظیفه رسیدگی و حمایت از این کودکان را برعهده دارد.
وی با اشاره به قوانین بین المللی در حوزه کار کودک نیز افزود: با اینکه به موضوع کار کودک در مقاوله نامه و کنوانسیون‌های بین‌المللی و همچنین قوانین داخلی پرداخته شده است و با وجود اینکه در قانون کار داخلی این کاستی در به روز بودن و چند گام عقب بودن از آسیب کاملا مشهود است، اما همچنان عدم پایبندی به کنوانسیون‌ها و عدم اجرای صحیح قوانین داخلی بزرگترین ضعف در این حوزه است. به عنوان مثال در سال ۱۳۸۰ مقاوله نامه محو فوری بدترین اشکال کار کودک، در ۱۶ ماده به همراه توصیه‌نامه مکمل آن به تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان رسید. 
روز 12 ژوئن در تمام کشورهای جهان روز منع کار کودک اعلام شده است.

به همت شهرداری تهران دوره آموزشی و آشنایی برای قوانین بین المللی کار برگزار شدبه همت شهرداری تهران دوره آموزشی و آشنایی برای قوانین بین المللی کار برگزار شدبه همت شهرداری تهران دوره آموزشی و آشنایی برای قوانین بین المللی کار برگزار شدبه همت شهرداری تهران دوره آموزشی و آشنایی برای قوانین بین المللی کار برگزار شدبه همت شهرداری تهران دوره آموزشی و آشنایی برای قوانین بین المللی کار برگزار شدبه همت شهرداری تهران دوره آموزشی و آشنایی برای قوانین بین المللی کار برگزار شدبه همت شهرداری تهران دوره آموزشی و آشنایی برای قوانین بین المللی کار برگزار شد